|
СТАТЬИ
Фінансування будівництва
При виборі підприємством - забудовником шляхів фінансування своїх робіт він виходить із необхідності рішення основної проблеми фінансування будівництва: як дістати грошові кошти на досить тривалий строк будівництва (1-3 року) без миттєвої віддачі в державний бюджет майже 40% отриманої суми у вигляді ПДВ і податку на прибуток.
Саме із цієї причини не можна проводити фінансування будівництва на загальних засадах, тобто шляхом одержання звичайної передоплати від майбутніх власників споруджуваних площ. Адже, у даній ситуації, пп. 7.3.1. Закону України «Про податок на додану вартість» жадає від платника податків по факту одержання авансу віддати 16,67% від цієї суми у вигляді ПДВ, а пп. 11.3.1. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» жадає від його 25% суми, що залишилася, віддати в бюджет у вигляді податку на прибуток. Таким чином, податкові втрати забудовника при фінансуванні шляхом одержання банальної передоплати складуть 37,5%. А оскільки на залишок 62,5% коштів об'єкт побудувати неможливо, те й доводиться шукати шлях, що дозволяє сплачувати податки не в момент одержання грошей, а на дату передачі власникові права власності на об'єкт.
Виходячи зі сформульованої вище основної проблеми фінансування будівництва, у сучасному правовому полі України можна застосовувати наступні шляхи одержання коштів для підприємства - забудовника:
- одержання авансу від потенційного покупця за договором купівлі - продажу з наступною роботою по механізму довгострокових договорів;
- розміщення облігацій серед майбутніх власників, тобто залучення коштів за допомогою емісії облігацій;
- кредитування у фінансовій установі (одержання кредиту під будівництво);
- формування фонду фінансування будівництва (як правило, при фінансових установах).
Крім того, забудовник може принципово застосовувати ще два шляхи залучення коштів, але вони, на жаль, в Україні поки практично не застосовуються:
- виконання будівництва шляхом укладення агентських договорів: забудовник виступить агентом майбутнього власника, виконуючи будівництво з його доручення й за його рахунок. Цей шлях (агентські договори, як такі) украй слабко прописаний у законодавстві України, ідеологічно агентські договори призначені, насамперед, для надання послуг, а не виконання робіт. Тому традиційно агентські договори не поширені в сфері фінансування будівництва;
- емісія іпотечних облігацій. Робота із цими цінними паперами регламентується Законом України «Про іпотечні облігації». Але, як показує практика, цей закон не працює й, найімовірніше, не заробить на повну силу через відсутність необхідних нормативно - правових актів Кабінету Міністрів України.
У подальших публікаціях докладно будуть розглянуті шляхи фінансування будівництва, що застосовуються на практиці в Україні.
Директор департаменту юридичного консалтингу
ТОВ "МЮК "СОЛОМОН - ГРУП"
Сергій Кулясов
| |